Mała Książka - Wielki Człowiek

19.09.2018
Mała Książka - Wielki Człowiek

Pilotażowy projekt dla trzylatków (dzieci z rocznika 2015) realizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek” rozpocznie się w połowie września 2018 roku. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna,  przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

Więcej informacji oraz lista bibliotek biorących udział w projekcie znajduje się na stronie: www.wielki-czlowiek.pl

Nasza biblioteka również włącza się czynnie do udziału w projekcie, dlatego już dzisiaj zapraszamy do odwiedzania Oddziału dla dzieci naszej biblioteki z maluchami!

Zalety projektu:

- Dostępność – udział w projekcie dostępny jest dla wszystkich trzylatków (dzieci z rocznika 2015), niezależnie od statusu materialnego ich rodziców.

- Udział jest bezpłatny dla wszystkich grup beneficjentów, w tym bibliotek, rodziców i dzieci.

- Korzystanie z bibliotek także jest bezpłatne.

- Badania wykazują, że dzieci, które są wychowywane w środowisku, gdzie książka jest naturalnym elementem jego otoczenia, są bardziej pewne siebie, mają większy niż ich rówieśnicy zasób słownictwa, dobrze rozwiniętą wyobraźnię, a w przyszłości osiągają sukcesy i zarabiają więcej.

- Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica / opiekuna, który nie tylko udziela głosu postaciom, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Organizator: Instytut Książki
Patronat Honorowy: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak