Ełk, Będzie Czytane – IV Ełcki Festiwal Literatury i Muzyki
08.07.2021
Spotkania z pisarzami, kiermasz książek, koncerty, animacje, warsztaty dla dzieci.
W programie :
30.07.2021 (piątek)
Rozstrzygnięcie konkursu „Pora na ilustratora”, teatrzyk Kamishibai „Ogród niebios”(11.00, MBP)
Spotkania autorskie:
Joanna Olech (12.00, MBP)– polska graficzka i autorka książek dla dzieci i młodzieży. Pisze artykuły o literaturze dziecięcej w „Tygodniku Powszechnym”, „Rzeczpospolitej”, „Nowych Książkach” i „Gazecie Wyborczej”. Najbardziej znane i lubiane dzieła autorki to „Tytus- superpies”, „Ząb czarownicy”, „Tadek i spółka”, „Tytus w cyrku”.
Marta Fox (16.00, ECK)– polska poetka, powieściopisarka i eseistka. Pisze powieści, opowiadania, eseje. („Ten pierwszy raz w Ornecie”, „Kobiety winne grzechu” , ” Święta Rito Przebaczająca” , „Wariatka, która czyta” , „Autoportret z lisiczką”) .
Tematem spotkania będą refleksje pisarki o książkach krzepiących, wzruszających i prowadzących na „cudne manowce”.
Andrzej Stasiuk (19.00, ECK)- jeden z najważniejszych polskich pisarzy średniego pokolenia. Ceniony prozaik, poeta, dramaturg, eseista, publicysta i wydawca. Najnowszą książką Andrzeja Stasiuka jest „Przewóz”, a wcześniej pojawiły się „Istnienie”, „Fado”, „Przez rzekę”.
Rozstrzygnięcie V edycji Międzynarodowego Konkursu Literackiego im. Siegfrieda Lenza.(17.00, MHE)
Wernisaż wystawy „Siegfried Lenz. Spojrzenia” oraz wprowadzenie do wystawy „II wojna światowa i niemieckie obrachunki przeszłością” – Adam Krzemiński.
31.07.2021 (sobota)
Teatrzyk „Czerwony Kapturek” – Teatr KRAK-ART(11.00, MBP)
Zajęcia plastyczno-detektywistyczne „Tajemnice Biblioteki Lassego i Mai”(12.00, MBP)
„Warsztaty Detektywistyczne” – Dariusz Rekosz, (13.00, MBP) polski pisarz, autor prozy przygodowo-detektywistycznej dla dzieci i młodzieży oraz komedii, kryminałów i przewodników dla dorosłych.
Spotkania autorskie:
Beata Szady (15.00, ECK)- dziennikarka i wykładowczyni akademicka. Autorka książki „Wieczny początek. Warmia i Mazury”, „Ulica mnie woła”, ” Życiorysy z Limy”. Publikowała
w „Dużym Formacie”, „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym” i „Piśmie”.
Jacek Pałkiewicz (16.00, ECK)- to polski podróżnik, eksplorator i reporter, który od ponad czterdziestu lat odkrywa najdalsze, najbardziej skryte zakątki świata. Jest także pionierem Europejskiego survivalu i uznanym ekspertem w tej dziedzinie. Najnowsza książka autora to „palkiewicz.com”.
Jakub Ćwiek (17.00, ECK)- pisarz, stand-uper, scenarzysta. Debiutował zbiorem opowiadań „Kłamca”, który doczekał się pięciu kolejnych tomów i multimedialnego uniwersum. Napisał też thriller „Szwindel”, a z Adamem Bigajem „Bezpańskiego. Balladę o byłym gliniarzu”
Dorota Warakomska (18.00, ECK)- dziennikarka telewizyjna, związana z TVP (1991-2006), zajmowała się najważniejszymi wydarzeniami w Polsce i na świecie. Przez cztery lata była korespondentem w USA, przeprowadziła wywiady m.in. z Hillary Clinton, Madeleine Albright, George’em Bushem i Johnem McCainem. Autorka „Śmiało. Mów własnym głosem!”, „Co się stanie z Ameryką”, Droga 66″.
01.08.2021 (niedziela)
Zajęcia plastyczne w ogródku „Humorki”(11.00, MBP)
Spotkania autorskie:
Grzegorz Kasdepke (12.00, MBP)- jest jednym z najbardziej cenionych współczesnych autorów książek dla dzieci, m.in. „Detektyw pozytywka”, „Mruczando na trzy rodziny i jedną”, „Wielka księga uczuć”.
Marzena Mróz-Bajon (14.00, MBP)- dziennikarka, podróżniczka, fotografka. Redaktor naczelna magazynu „Business Traveller”, która z okiem przy obiektywie aparatu od lat dokumentuje zmieniający się świat. Najnowsza książka autorki to „Domy pisarzy”.
Ula Ryciak (15.00, ECK)- pisarka i scenarzystka. Opublikowała dziennik podróży po Ameryce Łacińskiej – Clitoris erectus, powieść Taniec ptaka oraz kilkadziesiąt opowiadań „Poławiaczki pereł”, „Niemoralna Kalina” i reportaży podróżniczych, które ukazały się m.in w „Gazecie Wyborczej”, w licznych miesięcznikach kulturalnych oraz portalach internetowych.
Robert Małecki (16.00, ECK)- politolog, filozof i dziennikarz, a także nauczyciel kreatywnego pisania. Laureat najważniejszych polskich kryminalnych trofeów literackich, w tym Nagrody Wielkiego Kalibru oraz Nagrody Kryminalnej Piły.
Serca czytelników podbił serią kryminalną o komisarzu Bernardzie Grossie (Skaza, Wada, Zadra) oraz drugą, o dziennikarzu Marku Benerze (Najgorsze dopiero nadejdzie, Porzuć swój strach, Koszmary zasną ostatnie).
Serca czytelników podbił serią kryminalną o komisarzu Bernardzie Grossie (Skaza, Wada, Zadra) oraz drugą, o dziennikarzu Marku Benerze (Najgorsze dopiero nadejdzie, Porzuć swój strach, Koszmary zasną ostatnie).
Zofia Turowska ( 17.00, ECK)- absolwentka wydziału dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Dla Marginesów napisała opowieść o Zofii Nasierowskiej „Fotobiografia”, biografię Janusza Majewskiego Majewski. „Film – kobieta jego życia”, a także otoczyła literacką opieką książkę Magdaleny Zawadzkiej „Gustaw i ja” jak również „Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet”.
Janusz Majewski (18.00, ECK)- polski reżyser filmowy, dramatopisarz, pisarz, scenarzysta, wykładowca. Rektor Warszawskiej Szkoły Filmowej.
Janusz Majewski jest jednym z najwybitniejszych reżyserów polskiego kina. To właśnie on stworzył jedną z najbardziej kultowych komedii, a więc „CK Dezerterów” jak również przeniósł na ekran „Zaklęte rewiry” Henryka Worcella i „Zazdrość i medycynę” Michała Choromańskiego. W roku 2006 powstało „Po sezonie” ze znakomitą kreacją Leona Niemczyka, a w roku 2015 film „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”.
Janusz Majewski dał się poznać również jako pisarz, o czym możemy przekonać się czytając „Zima w Siedlisku”, „Czarny mercedes”, „Glacier Express 9.15”, „Ekshibicjonista”, „Ryk kamiennego lwa”.
WYSTAWY:
„Kotki, liski, tygryski… czytam o wszystkim!” – ilustracje Józefa Wilkonia z książki: „Pierwsze czytanki dla…” – MBP
„Pierwsze Abecadło”- Elżbieta Wasiuczyńska – MBP
„Siegfried Lenz. Spojrzenia ” – MHE
„Wspomnienia dawnego Ełku” – fotografie przedwojennego Ełku – ECK
„Portrety Zofii Nasierowskiej” – fotografie autorstwa Zofii Nasierowskiej – ECK