Spotkanie z Piotrem Malczewskim

Spotkanie z Piotrem Malczewskim

23.09.2021
promocja książki "Bajkał. Opowieści o Świętym Morzu"

Spotkanie autorskie oraz promocja książki „Bajkał. Opowieści o Świętym Morzu”, sala konferencyjna biblioteki, 23-09-2021, godz. 17:00

PIOTR MALCZEWSKI

Podróżuję.
Najchętniej jadę tam, gdzie rzadko spotyka się ludzi i  gdzie trzeba się zmierzyć z surową przyrodą. Stąd moje powroty nad Bajkał i  na Syberię. Dlatego  Czarnohora, Tuwa i Mongolia. Miesiąc, dwa miesiące wędrówki z jednym, dwoma towarzyszami. Uwolniony  od kalendarzy i zegarków. Ciekaw życia koczowników, poszukiwaczy złota, myśliwych, szamanów.

Potrzeby w podróży ograniczam do minimum.

Wracam…
… do siebie, do kupionego od staroobrzędowców, krytego wiórem domu. Sadzę drzewa. Dokładam do stosu przywiezione z daleka kamienie. Czasami przyjmuję turystów – przyrodników, którym pokazuję okolicę. Goszczę przyjaciół albo chronię się przed nimi, gdy przygotowuję swoje zdjęcia do pokazów i publikacji.

Fotografuję.
W moim dorobku są liczne wystawy fotografii, publikacje książkowe – albumy i wydawnictwa turystyczne, nagrody w konkursach fotograficznych. Przywożę setki zdjęć z podróży, ale też fotografuję nieustannie region północno-wschodniej Polski. Fascynują mnie obrazy odbite w wodzie, kształty kamieni, ptaki. Godzinami czekam na chwilę, gdy słońce będzie „najlepsze”.

Dzielę się.
Nie ufam słowom, więc mówię obrazem. Do swoich slajdów dołączam muzykę.
Jeżdżę do szkół, domów kultury i opowiadam o życiu bocianów, o cudach przyrody, rzadkich roślinach, rzekach i zabytkach. Mówię o dalekich krajach, z których powróciłem i o żyjących w nich ludziach. Zapraszam na wystawy do swojej Galerii Fotografii i organizuję u siebie warsztaty fotograficzne, spotkania z książką i z ciekawymi ludźmi.

Marzę…
Rozpalam czarną banię, potem wskakuję do lodowatej, płynącej o krok od domu Czarnej Hańczy. Buda Ruska to moje miejsce: zaprzyjaźniłem się z sąsiadami: ktoś przyniesie pierogi z jagodami, inny kartacze. Dobrze tu, ale… znów trzeba ruszać po nowe obrazy.

(http://piotrmalczewski.com/o-mnie-piotr-malczewski/)