V Ełcki Festiwal Literatury i Muzyki „Ełk Będzie Czytane”

V Ełcki Festiwal Literatury i Muzyki „Ełk Będzie Czytane”

29.06.2022
29-31.07.2022

„Ełk, będzie czytane” to festiwal, będący okazją na spotkanie ze znakomitymi pisarzami oraz artystami.

PROGRAM :

29 lipca 2022r. (piątek)

  • 11:00 – Warsztaty literacko- muzyczne „Miasteczko Humorki” – Agnieszka Zimnowodzka – MBP
  • 13:00 Spotkanie autorskie – Joanna Krzyżanek – MBP
  • 17:00 Rozstrzygnięcie konkursu Literackiego im. S. Lenza – Prof. UAM dr hab. Andrzej Denka – MH
  • 19:00 Spotkanie autorskie – Tomasz Organek – ECK
  • 20:00 Koncert – SPIĘTY – ECK
  • 21:30 Koncert – ØRGANEK – ECK

30 lipca 2022r. (sobota)

  • 11:00 Spotkanie autorskie o pętelkach – Barbara Supeł – MBP
  • 11:00 Akcja „Książka za worek śmieci” – społeczna akcja sprzątania https://fb.me/e/2yGvF9RbG 
  • 13:00 Warsztaty – „Różowe babeczki- kryminał” – Joanna Jagiełło – MBP
  • 12:00 Spotkanie autorskie – Hanna Kowalewska – ECK
  • 14:00 Spotkanie autorskie – Max Czornyj – ECK
  • 16:00 Spotkanie autorskie – Justyna Sobolewska – ECK
  • 18:00 Spotkanie autorskie – Jacek Hugo- Bader – ECK
  • 20:00 Koncert – MALEŃCZUK – ECK

31 lipca 2022r. (niedziela)

  • 11:00 Anna Jaklewicz/ Warsztaty Ekologiczne /MBP
  • 13:00 Spotkanie z Panem Poetą – Pan Poeta – MBP /
  • 14:00 Spotkanie z fotoreporterami – Agnieszka Sadowska / Adam Tuchliński – ECK
  • 16:00 Spotkanie autorskie  – Mykoła Riabczuk – ECK – ODWOŁANE
  • 18:00 Spotkanie autorskie – Wiktoria Bieliaszyn, Adam Michnik, Wiktor Jerofiejew – ECK
  • 20:00 Koncert – NATALIA PRZYBYSZ – ECK

 

*ECK – Ełckie Centrum Kultury

*MBP – Miejska Biblioteka Publiczna

*MHE – Muzeum Historyczne

 

Spotkania dla dzieci:

Agnieszka Zimnowodzka Absolwentka Psychologii, miłośniczka Włoch i wszystkiego co włoskie. Od zawsze pisze „do szuflady” strofy pełne poczucia humoru. Jest autorką serii książeczek o mieszkańcach Humorków, która rozbawi Was do łez, spotkacie tam rodziny Wstydziołków, Dąsaczy, Bałaganiaków, Leniwczaków czy Wścibionków. W każdej książeczce dowcipnie przedstawione są szczególne typ charakteru bohaterów. Humorkowe historie życzliwie kpią sobie z ludzkich przywar, zabawnie je wyolbrzymiając i przerysowując.

Joanna Krzyżanek ma czarne włosy przypominające druciki, niebieskie oczy i kilka pięknych zmarszczek na czole. Jest miłośniczką liter i gałgankowych gąsek. Pisze opowiastki, rymowanki i listy do przyjaciół. Lubi biegać nad rzeczką, podróżować pociągiem, siedzieć w kawiarence, czytać książki, pić herbatę z różaną konfiturą, podziwiać kolorowe cynie, zbierać kasztany, obserwować krople deszczu spływające po dachówkach i łapać śniegowe płatki. Potrafi uszyć z gałganków gąskę, policzyć poziomki na tarcie, zrobić ciasto z marchewek, lemoniadę z zielonej pietruszki i sorbet z malin. Prowadzi warsztaty literackie, ortograficzne, gramatyczne, plastyczne, teatralne i kulinarne. Spotyka się z dziećmi w bibliotekach, pracowniach, szkołach i przedszkolach.

Barbara Supeł pochodzi z Hajnówki zielonego miasteczka położonego na skraju Puszczy Białowieskiej. Ukończyła studia na kierunku nauki o rodzinie; po studiach założyła własną praktykę (czyli rodzinę). Kolekcjonuje codzienne absurdy i oprawia je w ramki. Jest autorką książek dla najmłodszych. Zajmuje się pisaniem bajek, baśni, legend i literatury dziecięcej. Pisarka stworzyła serię książek o Jadzi Pętelce i jej bracie Stasiu. Inne znane książki autorki to między innymi: „Tuż przed Gwiazdką”, „Elfy na ratunek!”, „5-minutowe bajki. Zwierzęta na wsi” czy też „Czy wiesz, że… pojazdy pracują?”. Autorka ma na swoim koncie także książeczki z pomysłowymi zabawami i łamigłówkami oraz kolorowanki, które wciągają na wiele godzin zarówno dzieci jak i dorosłych.

Anna Jaklewicz podróżniczka, archeolog i antropolog. Autorka książek „Indonezja. Po drugiej stronie raju” i „Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta”. Relacje z podróży publikuje m.in. w National Geographic TRAVELER i Magazynie Podróżników TamTam. Organizatorka wypraw do Azji i pilot wyjazdów trampingowych. Nie liczy stempli w paszporcie, zazwyczaj wyjeżdża na dłużej. W Sudanie spędziła ponad pół roku, w Egipcie rok, w Chinach prawie dwa lata, tle samo w Indonezji. Podróżowała także po Mongolii, Indiach, Laosie, Kambodży, Tajlandii, Wietnamie oraz Malezji i Singapurze. Prowadzi zajęcia międzykulturowe dla młodzieży oraz warsztaty archeologiczne dla dzieci.

Joanna Jagiełło ukończyła Wydział Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego, wykładała na językoznawstwie, uczyła języka angielskiego. W piśmie „Perspektywy” zajmowała się prowadzeniem rubryki poetyckiej, zatytułowanej „Karczma pod pegazem”. Współpracowała również z miesięcznikiem „Cogito”. Jej debiutancka powieść dla młodzieży „Kawa z kardamonem” została nominowana do nagrody polskiej sekcji IBBY Książka Roku 2011 i nagrody Donga oraz została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Jest trzykrotką laureatką konkursu Astrid Lindgren za „Zielone martensy”, „Urodziny” i „Tam, gdzie zawracają bociany”. Jej największą pasją jest pisanie, ale w wolnym czasie również maluje, gra na gitarze, komponuje i podróżuje. Wydała płytę „Skrzypek bez dachu” z piosenkami do własnych tekstów i muzyki. Jej obrazy wystawiane były na wystawach zbiorowych i indywidualnych.

Pan Poeta jest największym, bo prawie dwumetrowym, bajkopisarzem. Wydał sześć rymowanych picturebooków i z każdym wydaniem podnosi ich jakość. Ale nie tylko ich. Zależy mu też na jakości spotkań autorskich dla dzieci, więc na każde Pan Poeta Show przygotowuje zabawy, pacynki z bajek, muszkę, okulary i koszulę. Dzieci muszą być zachwycone. Docenia również osoby, książki i przedmioty, które podnoszą jakość naszego codziennego życia. I o tym wszystkim prowadzi bloga.

 

Spotkania dla dorosłych:

Prof. UAM dr hab. Andrzej Denka

Hanna Kowalewska prozatorka, poetka, autorka dramatów, słuchowisk i scenariuszy filmowych. Absolwentka Polonistyki na UMCS w Lublinie oraz Studium Scenariuszowego w łódzkiej PWSFTviT. Jest znana z cyklu o Zawrociu, którego pierwsza część “ Tego lata, w Zawrociu” została nagrodzona w konkursie na powiesć polską roku 1997 zorganizowanym przez wydawnictwo Zysk i S – ka oraz Świat Książki. Jest również autorką książek dla młodzieży z serii “Letnia akademia uczuć”. Jej powieści cieszą się ogromną popularnością wsród czytelników.

Max Czornyj z zawodu jest adwokatem, pisarzem z przeznaczenia. Zadebiutował w 2017 roku powieścią “Grzech” będącą pierwszą częścą serii thrillerów psychologicznych o komisarzu Eryku Deryle. Pisze równiez powieści, do których inspiracją byli prawdziwi seryjni mordercy – seria True Crime, oraz literaturę obyczajową. Jego książki w któtkim czasie stały się bestsellerami i zaczęły się sprzedawać w tysiącach egzemplarzy. Jak sam o sobie pisze – jest pasjonatem sztuki, kolekcjonerem antyków, zabytkowej broni, zegarów oraz świeczników.

Justyna Sobolewska krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika “Polityka” w którym publikuje recenzje i teksty o literaturze. Absolwentka Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka ,,Książki o czytaniu”, wspólnie z Anną Dziewit – Meller nakładem wydawnictwa OsnoVa wydała książkę o najbardziej inspirujących lekturach: “Stówka. Przeczytaj to jeszcze raz”. Propagatorka twórczości Kornela Filipowicza blisko związanego z Wisławą Szymborską. Autorka jego biografii “Miron Illia, Kornel. Opowiesć biograficzna o Kornelu Filipoiwczu”. Zasiada w jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” oraz w kapitule Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

Jacek Hugo- Bader– reporter „Gazety Wyborczej”. Autor książek W rajskiej dolinie wśród zielska, Biała gorączka, Dzienniki kołymskie, Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak, Skucha, Audyt, Szamańska choroba oraz Strażnicy wolności. Jest także współautorem filmów dokumentalnych Jacek Hugo-Bader. Korespondent z Polszy oraz Ślad po mezuzie. Dwukrotnie uhonorowany nagrodą Grand Press i głównymi nagrodami Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, nominowany m.in. do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej i Nagrody Literackiej Nike. Na rowerze pokonał całą Azję Środkową, pustynię Gobi, Chiny, Tybet, a jezioro Bajkał przepłynął kajakiem. W zimie 2007 roku samotnie odbył podróż samochodową z Moskwy do Władywostoku, którą opisał w zbiorze reportaży „Biała gorączka”. Za „Białą gorączkę” otrzymał w 2010 roku Nagrodę im. Arkadego Fiedlera „Bursztynowy Motyl”.

 

Mykoła Riabczuk ur. 1953 w Łucku. Poeta, eseista, prozaik, krytyk literacki, tłumacz, kulturolog i politolog. Absolwent Politechniki Lwowskiej (1977) i Instytutu Literackiego im. Gorkiego w Moskwie (1988). W latach 70. brał aktywny udział w undergroundowym życiu kulturalnym Lwowa. Był redaktorem (1984-1992), a następnie (do 1996) zastępcą redaktora naczelnego miesięcznika poświęconego literaturze światowej „Wseswit”, szefem działu krytyki czasopisma „Suczasnist” (1991-1995), współzałożycielem (1997) opiniotwórczego czasopisma „Krytyka”, w którym zamieszczał m.in. omówienia publikacji paryskiej „Kultury”.  W Polsce wydawnictwo Universitas w Krakowie opublikowało jego książkę Od Małorosji do Ukrainy (2002), a wydawnictwo Kolegium Europy Wschodniej we Wrocławiu Dwie Ukrainy (2004), Ogród Metternicha (2010) UkrainaSyndrom postkolonialny (2015). Jego wiersze, eseje, opowiadania i felietony były drukowane m.in. na łamach „Akcentu”, „Czasu Kultury”, „Dekady Literackiej”, „Krasnogrudy”, „Kultury Enter”, „Literatury na Świecie”, „Twórczości”, „Tygodnika Powszechnego” i „Więzi”. Od połowy lat 90. był zapraszany jako stypendysta i jako visiting professor przez renomowane uczelnie amerykańskie (Columbia, Harvard, Stanford, Penn State, George Washington University), wykładał w Szwajcarii, Szwecji, Francji, Kanadzie, Włoszech, Niemczech, Austrii i na Węgrzech. Jest pracownikiem naukowym Instytutu Badań Politycznych i Narodowościowych Ukraińskiej Akademii Nauk oraz wykładowcą Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Kilkakrotnie otrzymywał nagrody za najlepszy artykuł roku, a Od Małorosji do Ukrainy i Dwie Ukrainy zdobyły tytuł „Książki roku”. Jest laureatem Nagrody Polcul Foundation za działania na rzecz dobrych stosunków ukraińsko-polskich (1998), polsko-ukraińskiej Nagrody Pojednania (2002) oraz Odznaki Honorowej „Bene Merito” Ministra Spraw Zagranicznych RP (2009), uhonorowano go również Medalem Wschodniej Fundacji Kultury „Akcent” (2016). W 2010 r. został wiceprezesem, a w 2014 prezesem ukraińskiego PEN Clubu. Przewodniczy jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” oraz Nagrody im. Jurija Szewelowa przyznawanej przez ukraiński PEN Club za najlepszą eseistykę.

Agnieszka Sadowska- fotoreporterka białostockiego oddziału „Gazety Wyborczej”

Adam Tuchliński- polski fotograf portretowy, dokumentalista, fotoreporter, członek ZPAF

Adam Michnikhistoryk, eseista, publicysta, redaktor naczelny Gazety Wyborczej. Przed 1989 rokiem jeden z czołowych organizatorów nielegalnej, demokratycznej opozycji w Polsce. Członek Komitetu Obrony Robotników. Po Wydarzeniach Marcowych 1968 roku relegowany z Uniwersytetu i skazany na trzy lata więzienia. W latach 70-tych działał w licznych organizacjach opozycyjnych i brał udział w wydawaniu wielu pism drugiego obiegu. Uczestnik obrad Okrągłego Stołu w 1989, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Za swoją działalność odznaczony orderem Orła Białego, a także licznymi odznaczeniami i tytułami doktora honoris causa.

Wiktor Jerofiejew rosyjski pisarz i publicysta Wiktor Jerofiejew urodził się19 września 1947 r. w Moskwie, w rodzinie radzieckiego dyplomaty (a wcześniej tłumacza Stalina). W dzieciństwie przez kilka lat mieszkał w Paryżu. W 1970 ukończył studia na Uniwersytecie Moskiewskim. W 1975 został doktorem nauk filologicznych. W 1979 był jednym z inicjatorów wydania „Metropolu”, drugoobiegowego wydawnictwa, w którym poza cenzurą ukazały się teksty radzieckich pisarzy różnych pokoleń. Publikacja spotkała się z ostrą reakcją władz – wyrzucono go ze Związku Literatów i objęto zakazem druku, a jego ojca odwołano z placówki dyplomatycznej. W prozie rosyjskiej uchodzi za skandalistę i prowokatora. Jego utwory są mocno nasycone erotyzmem, ironicznie rozlicza w nich rosyjską historię i mity. Jest autorem libretta opery Sznitkego „Życie z idiotą” (napisanego w oparciu o opowiadanie o tym samym tytule).
Jego książki zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków. W Polsce ukazały się m.in.: „Encyklopedia duszy rosyjskiej”, „Dobry Stalin”, „Bóg X”, „Świat diabła”, „Sąd ostateczny”, „Rosyjska apokalipsa”, „Akimudy” i „Ciało”.

Wiktoria Bieliaszyn dziennikarka „Gazety Wyborczej” zajmująca się tematyką Europy Wschodniej. Za serię artykułów o protestującej Białorusi nominowana do międzynarodowej nagrody Global Belarusian Solidarity Award. Jej teksty ukazują się też w zagranicznych redakcjach, m.in. „Die Welt”, „Le Soir”, „La Repubblica”. Współpracuje z niezależnymi rosyjskimi mediami. Publikowała w „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym” i OKO PRESS.


ORGANIZATORZY:

                        


HONOROWY PATRONAT:


PARTNERZY:

 

PATRONI MEDIALNI: