Warsztaty na styku natury i kultury

Warsztaty na styku natury i kultury

04.01.2021
Projekt skierowany do różnych grup społecznych i wiekowych, obejmuje warsztaty z zakresu: kaligrafii, garncarstwa, papierowej wikliny i techniki szycia patchwork.

Kaligrafia – nauka kaligrafii ma na celu przypomnienie sztuki starannego, ozdobnego pisania. Ręczne pisanie pobudza prace mózgu, usprawnia pamięć. Osoby piszące ręcznie mają bogatsze słownictwo i są bardziej kreatywne.

Garncarstwo – Lepienie z gliny to nie tylko świetna zabawa, ale również forma relaksu i terapii dla wszystkich grup wiekowych. Praca w glinie rozwija zdolności artystyczne, uczy kreatywności i wytrwałości. Wyrabia poczucie estetyki, rozwija wyobraźnię przestrzenną, sprzyja wyciszeniu i koncentracji na wykonywanym zadaniu.

Papierowa wiklina – codziennie miliony gazet ląduje na wysypisku, tymczasem można z nich upleść niemal wszystko. Sztuka plecenia to najstarsze rzemiosło pamiętające erę paleolitu. Stosując papierową wiklinę można wspierać środowisko, ponieważ wykorzystuje się na drodze recyklingu to, co i tak zostałoby wyrzucone.

Patchwork – zajęcia podczas których uczestnicy odkrywają zaczarowany świat różnorodnych tkanin, materiałów, faktur i ozdób. Poznają techniki umiejętnego dobierania i zszywania symetrycznych kawałków materiałów, by utworzyć z nich interesującą mozaikę lub wzór.

Zwieńczeniem cyklu warsztatów będzie wystawa prac uczestników. Projekt zakończy się uroczystym koncertem.

Termin realizacji warsztatów wrzesień – listopad 2020 r.
Termin realizacji projektu – do końca grudnia 2020r.

Spotkania:

  • I warsztaty (papierowa wilkina) 26-09-2020
  • II warsztaty (garncarstwo) 30-09-2020

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.