Wystawa obrazów
WERNISAŻ WYSTAWY 02-09-2021 R, godz. 17:00, sala konferencyjna MBP
Anna Harasim urodzona w 1987 r., mieszka i tworzy na Mazurach. Ukończyła liceum o profilu plastycznym oraz kurs projektowania wnętrz. Zajmuje się malarstwem oraz grafiką. Jest związana z nieformalną grupą artystyczną: Mazurski Artystyczny Kolektyw. Podczas tworzenia swoich prac posługuje się własną techniką z wykorzystaniem farb olejnych i akrylowych. Artystka kreuje obrazy na podstawie przeżytych doświadczeń i uczuć.
Znaczenie twórczości artystki ukryte jest w kolorze, kompozycji i fakturze. Za pomocą obrazu artystka pragnie dotrzeć do uczuć widza. Odrzuca figuratywność na rzecz wewnętrznej konstrukcji obrazu. Ekspresją, formą i kolorem w zamierzony sposób dąży do głębokich odczuć odbiorcy. Sama struktura prac, sposób nałożenia i gęstość farby mają duże znaczenie na odbiór emocjonalny.
Wystawy i wydarzenia:
2020 – udział w 43. Aukcji Sztuki Młodej – Pragaleria, Warszawa
2020 – wystawa indywidualna „Porozmawiajmy o tym o czym mówi się szeptem” – Między Wierszami, Ełk
2020 – wydarzenie artystyczne – Mazurski Artystyczny Kolektyw (MAK), Ełk
2020 – wystawa plenerowa „W głąb siebie” – MAK, Mącze
2020 – udział w Targach Sztuki Dostępnej (online)
2019 – wystawa indywidualna „Myślisz, że widzisz” – Galeria Ślad Ełckiego Centrum Kultury, Ełk
Temat wystawy: Trzy historie, trzy cykle
- Po drugiej stronie
Co kryje się po drugiej stronie? Zaryzykujesz, by sprawdzić?
Nowy cykl autorki opowiada o poznawaniu, zrozumieniu i akceptacji siebie. Te etapy autorka sama musiała przejść, by zrozumieć kim jest i by siebie zaakceptować oraz pokochać. To cykl, w którym autorka obnaża się przed widzem i przeprowadza go przez kolejne etapy swojego wnętrza. Wnętrza, które sama poznaje, akceptuje i uczy się z nim żyć. Nie zawsze widzi tam to co jej się podoba, nie zawsze łatwo jej zaakceptować nową siebie ale poznaje, nie ocenia i stara się zrozumieć. I tym samym zachęca widza do rozpoczęcia własnej podróży, drogi poznawania i dbania o siebie, drogi która nie ma końca.
Obrazy z cyklu specjalnie nie zostały nazwane, a jedynie posiadają numery, by umożliwić widzowi własną interpretację i nie narzucać mu sposobu myślenia autorki. By widz mógł się zanurzyć w cyklu, emocjach i uczuciach przelanych na płótno i przy okazji zmusić odbiorcę do własnych przemyśleń nad własnym wnętrzem.
Znaczenie cyklu ukryte jest w kolorze, kompozycji i fakturze. Za pomocą obrazu artystka pragnie dotrzeć do uczuć widza. Odrzuca figuratywność na rzecz wewnętrznej konstrukcji obrazu. Ekspresją, formą i kolorem w zamierzony sposób dąży do głębokich odczuć odbiorcy. Sama struktura prac ma duże znaczenie na odbiór emocjonalny.
- Kobiece oblicza
Tematem prac są kobiece twarze, portrety opowiadające różne historie. Cykl: Kobiece oblicza to oddanie uszanowania i zachwytu dla silnych oraz pięknych istot – kobiet. A jednocześnie autorka obnaża je z ich uczuć i zmusza widza do rozważań nad danymi istotami. Bo kobiety mają wiele twarzy i wiele uczuć chowają pod swoją maską. Na pierwszy rzut oka prace mogą wydać się dla widza takie same, lecz po dogłębnej analizie każdy z obrazów oddaje inne uczucia i emocje skrywane przez kobiety. Bo rola kobiet wraz z upływem czasu przybiera coraz to nowsze znaczenie, nie jesteśmy już tylko żonami, matkami, córkami. Na naszych barkach spoczywa coraz więcej, a społeczeństwo i my same wymagamy od siebie coraz więcej.
Sama autorka jako kobieta zmaga się z tym na co dzień i tym cyklem chce przybliżyć swój punkt widzenia i podzielić się nim z odbiorcami. Cykl: Kobiece oblicza to potok niemych słów, które mają odbić się echem w naszych głowach oraz duszach i pozwolić nam się zatrzymać nad istnieniem własnym i wszystkich kobiet.
Prezentowany cykl został wykonany techniką własną. Obrazy powstały ze zderzenia faktury i kolorów. Przedstawione obrazy ekspresją, formą i kolorem w zamierzony sposób dążą do głębokich odczuć odbiorcy. Sama struktura obrazów wpływa na odbiór emocjonalny.
- Porozmawiajmy o tym o czym mówi się szeptem
Temat cyklu dość szeroki i dla każdego pod tymi słowami będzie kryć się coś innego. Cyklem autorka chce zachęcić odbiorców do rozmowy, do rozmowy o sprawach trudnych. Poprzez swoje malarstwo autorka dąży do tego by wywołać emocje, uczucia i zmusić odbiorcę do przemyśleń. Chce zachęcić do obcowania ze sztuką (ze sztuką pod różnymi postaciami) i pokazać, że jest to sposób by nauczyć się radzić sobie ze swoimi problemami, dopuścić do siebie problemy, przeanalizować i zacząć o nich rozmawiać.
Znaczenie cyklu ukryte jest w kolorze, kompozycji i fakturze. Za pomocą obrazu artystka pragnie dotrzeć do uczuć widza. Odrzuca figuratywność na rzecz wewnętrznej konstrukcji obrazu. Ekspresją, formą i kolorem w zamierzony sposób dąży do głębokich odczuć odbiorcy. Sama struktura prac, sposób nałożenia i gęstość farby mają duże znaczenie na odbiór emocjonalny.
Wydarzenie odbywa się w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Ełku.