Wszystko dla kobiet

Wszystko dla kobiet

08.03.2024
czyli 8 marca w bibliotece

17:00 spotkanie autorskie z Igorem Iwaszko

IGOR IWASZKO z wykształcenia psycholog i fotograf. Z pasji fotografik. Zamienił życie w mieście na małą wioskę pośród biebrzańskich bagien, które jak sam mówi, są dla niego domem i treścią życia. Publikował zdjęcia i artykuły w prasie i w albumie „Dolina Biebrzy”, jego prace były wyróżnione ma ogólnopolskim konkursie fotografii ojczystej „Między niebem a ziemią” i prezentowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych, a także pokazach i prelekcjach. Jest stypendystą Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, przewodnikiem biebrzańskim, członkiem Osowieckiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego i Towarzystwa Biebrzańskiego. Wydany tego roku autorski album fotograficzno-literacki to książka o biebrzańskiej przestrzeni, traktowanej jako istotna część człowieczej tożsamości – tej tutejszej podlaskiej.

Album „Biebrzańskie drogi” to tak właściwie rzecz o przemierzaniu biebrzańskiej przestrzeni, stapianiu się z nią w jedno. Tutejsze drogi współkształtował człowiek i natura, zależnie od pór roku, przypisanych im cyklicznych wylewów rzeki i zmiennego poziomu wód. Zrosły się z otaczającymi je łąkami i lasami w symbiotyczną całość, współtworząc malowniczy biebrzański pejzaż kulturowy.

18:00 koncert Kuby Blokesza „Wiersze (pod)różne”

Ślązak mieszkający w Warszawie. Śpiewa piosenki napisane przez siebie, tłumaczenia i piosenki innych autorów. Nieodmiennie towarzyszy mu gitara. Laureat kilkunastu festiwali piosenki, m.in.
➢ Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie,
➢ Pamiętajmy o Osieckiej w Warszawie,
➢ Spotkania Zamkowe w Olsztynie,
➢ Festiwal Twórczości „Korowód” w Krakowie,
➢ Festiwal im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” w Kołobrzegu,
➢ Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej w Rybniku,
➢ Festiwal im. Jacka Kaczmarskiego „Święto Wolności” w Gdańsku.
Występował w koncertach i spektaklach muzycznych m.in. dla Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia oraz transmitowanych w TVP (2011-2016). Autor cotygodniowej audycji „60do40” w Radiu Rzeszów (2021), gdzie eksplorował świat piosenek z tekstem nieco ważniejszym od muzyki. Współpracował z takimi artystami jak Jaromír Nohavica, Andrzej Poniedzielski, Roman Kołakowski, Stefan Brzozowski (Czerwony Tulipan), Jerzy Satanowski czy Bogusław Sobczuk. Ma na koncie debiut fonograficzny pt. „Lwów. Szkice Miejskie” (DALMAFON, wyd. 2015), który jest programem poetyckim złożonym z tekstów współczesnych poetów ukraińskich przetłumaczonych premierowo na język polski z jego muzyką. W nagraniu wzięli udział Piotr Machalica i Joanna Lewandowska. W 2018 wydał – razem z zespołem Chwila Nieuwagi – płytę „Morawska Brama” będącą zestawem piosenek autorów czeskich. Nowe tłumaczenia, jakie przygotował na tę okazję z Joanną Leńczuk, uzyskały aprobatę autorów, w tym Nohavicy, który zaprosił Kubę jako gościa na swoje polskie koncerty. W 2016 roku, z inicjatywy Zakonu Karmelitów Bosych, powstało dwupłytowe wydawnictwo: „Bóg sam wystarcza – poezje z Karmelu” z wierszami św. Teresy z Ávili i innych świętych karmelitów. Pełnił na nim rolę producenta i kompozytora, nagrywał również gitary i śpiewał. Pod koniec 2021 ukazał się charytatywny album dla Hospicjum Cordis, poświęcony poezji św. Teresy z Lisieux, na którym kompozycje Kuby Blokesza nagrali m. in. Marcin Wyrostek, Renata Przemyk, Kasia Moś, Joanna Słowińska, Maciej Balcar, Piotr Kupicha, czy Andrzej Lampert. Podczas pandemii, przeniósł swoją działalność do Internetu, tworząc serię „Liga Mistrzów”. Śpiewa w niej regularne, pełne recitale poświęcone mistrzom piosenkopisarstwa. W ponad 30 koncertach rozbrzmiały już piosenki takich twórców jak: Wojciech Młynarski, Agnieszka Osiecka, Kuba Sienkiewicz, czy Jacek Kaczmarski i wielu innych. Filmy na jego kanale zostały wyświetlone już ponad 2 500 000 razy i zgromadziły 10 000 subskrybentów.
W 2023 roku światło dzienne ujrzy nowa płyta – “Śpiewnik młodzieńczy – debiut Blokesza jako autora tekstów. Kilkanaście nowych, autorskich piosenek, nagranych niemal w całości samodzielnie przez autora. Nowa płyta Kuby Blokesza to nowy styl i nowa wypowiedź. Piosenka poetycka w anturażu współczesnych brzmień.
Pierwsze jaskółki nowego wydawnictwa można zobaczyć tutaj:
● “Nie patrz w dół” https://youtu.be/HopWj2D91ic
● “Mam nadzieję że ty też” https://youtu.be/_gGGVi34j40
LINKI
strona oficjalna: blokesz.pl
YouTube: youtube.com/jakubblokesz
Facebook: facebook.com/kubablokesz
Instagram: instagram.com/kubablokesz

Na oba wydarzenia wstęp wolny!