Historia biblioteki

W dniach 2-3 maja 1946 podpisany został „Akt założenia Biblioteki Powiatowej”.
Zorganizowano zbiórkę pieniężną na zakup książek do powstałej placówki. Początek zbiorów bibliotecznych naszego miasta to ok. 520 woluminów.

W 1948 roku z Biblioteki Powiatowej wyłoniono Odział Miejski, który został przekształcony w Bibliotekę Miejską.

W latach 1955-1975 Biblioteka Powiatowa i Bilbioteka Miejska stały się jedną placówką o nazwie Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna.

W 1957 roku PiMBP została przeniesiona do lokalu o powierzchni ok.200 m ( przy ówczesnym księgozbiorze stanowiło to niebagatelny metraż), co stworzyło warunki na otwarcie w roku 1958 Oddziału dla Dzieci, zaś w następnym roku Czytelni dla Dorosłych. Wraz z rozwojem miasta, powstawaniem szkół średnich, wzrastało zapotrzebowanie czytelnicze, w związku z tym powiększający się księgozbiór przestał mieścić się w dotychczasowym lokalu.

W 1971 roku oddano do użytku Powiatowy Dom Kultury w Ełku, w którym to Biblioteka otrzymała część pomieszczeń o łącznej powierzchni 360 m2. W tym samym budynku dziś miało siedzibę Ełckie Centrum Kultury oraz Miejska Biblioteka Publiczna.

W roku 1975 PiMBP w Ełku przekształcono w Oddział Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Suwałkach, w roku 1976 oddziały WBP w miastach – w miejskie biblioteki publiczne. Od stycznia 1977 roku biblioteka przyjęła nazwę Miejska Biblioteka Publiczna.

W latach 1977-1987 sieć biblioteczna powiększyła się o 2 filie i punkt biblioteczny ” książek mówionych”, który był prowadzony w prywatnym mieszkaniu pana Stanisława Nowickiego.

W latach 1971-2003 biblioteka zajmowała pomieszczenia w Ełckim Centrum Kultury, końcem 2003 roku przeniosła się do budynku przy ulicy Armii Krajowej 17B w łącznej powierzchni użytkowej 1 430 m2 przystosowanej dla osób niepełnosprawnych.

Czym się aktualnie zajmujemy?

Miejska Biblioteka Publiczna w Ełku obecnie ciągle się rozwija, wychodząc naprzeciw potrzebom czytelniczym mieszkańców miasta i okolic. Od kilku lat aktywnie uczestniczy w procesie unowocześniania wszystkich dziedzin życia społecznego. Istniejemy w społeczeństwie, w którym następuje gwałtowny wzrost informacji. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czytelników biblioteka przestaje być jedynie miejscem, w którym wypożycza się książki a staje się instytucją kulturalną, promującą nie tylko literaturę i czytelnictwo, ale i kulturę.
Biblioteka wydawała periodyk „Kurier Ełcki”, w którym nie tylko promował  miasto i przypominał jego historię, ale odnosił się do spraw społeczno – kulturalnych.

Biblioteka organizuje liczne cykliczne imprezy takie jak: „Kalejdoskop Kultur”, „Letnia Biesiada Literacka”, Festiwal Książki „Książka i Lilia”, konkursy literackie: Konkurs Poetycki Młodych „im. Magdaleny Iwonickiej”, oraz konkurs literacki im. Ireny Tamary Misztal na małą formę prozatorską „Prosto z serca”. Są to imprezy, które zyskują ogólnopolski rozgłos i znakomicie przyczyniają się do promocji regionu.

MBP w Ełku zapewnia także miastu kontakt z twórcami z najwyższej półki, gośćmi biblioteki byli m.in.: Wojciech Pszoniak, Anna Chodakowska, Elżbieta Dzikowska, Jacek Pałkiewicz, Grażyna Wolszczak, Katarzyna Groniec, Katarzyna Grochola, Jerzy Zelnik, Barbara Wachowicz, Wojciech Siemion, Wanda Chotomska, Janusz Majewski, Zofia Nasierowska, Ernest Bryll, Dorota Terakowska, Marek Gałązka, Jan Kondrak, Maria Czubaszek, Marek Andrzejewski, Magdalena Zawadzka, Wiktor Jerofiejew.

Ełcka biblioteka nie organizuje imprez masowych, promuje kulturę raczej niszową, bardziej ambitną i wartościową, dlatego nie duplikuje działań innych jednostek kulturalnych z Ełku i okolic.
Ważnym zadaniem, które realizuje biblioteka jest zrównanie szans w dostępie do książki. Stąd powstanie działu książki mówionej, oraz stworzenie stanowiska komputerowego ze specjalistycznym oprogramowaniem przeznaczonym dla osób niedowidzących i niewidomych, oraz dostosowanie budynku biblioteki do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Od lutego 2004 roku dzięki współpracy z TME w holu biblioteki można było oglądać obraz Anny Caspary „Panorama Ełku”, który 23 kwietnia 2013 r. został przekazany Muzeum Historycznemu w Ełku.

W dniu 15 czerwca 2013 r. Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ełku zostało nadane imię Zofii Nasierowskiej – słynnej polskiej fotografki, specjalizującej się w fotografii portretowej, mocno związanej z Ełkiem i okolicami.